İçeriğe geç →

UZMANLIK ALANLARIM

Mali hukuk alanında çalışan bir akademisyen olarak ulusal ve uluslararası vergi hukuku ile kamu harcamaları, bunlara ilişkin uyuşmazlıkların çözüm yolları, vergi suç ve cezaları ağırlıklı olarak ilgilendiğim alanlar.  Son dönemde daha çok şirket birleşme ve devralmalarının vergisel boyutları ile gayrimaddi hak bedellerinin vergilendirilmesi ilgimi çekiyor.

2000’den 2011’e kadar yoğun şekilde e-ticaret ve bunun vergilendirilmesi üzerine kafa yordum. Bu konunun uluslararası boyutu (özellikle o dönemde) daha belirgin olduğu için çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesi, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları, transfer fiyatlandırması, gelir unsurlarının nitelendirilmesi ve vergi planlaması gibi vergi hukukunun uluslararası boyutlarında ileri düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi oldum.

2000-2005 arasında ABD’de, uluslararası vergi hukukunun yanısıra ABD federal vergi hukukunu da çalıştım.

1997-2000 (2002) arasında finansal türev ürünlerin vergilendirilmesini çalıştım. Türkiye’de türev ürünlerin hukuki niteliklerine ilişkin ilk değerlendirmeleri yapan ve bunların vergi hukuku karşısındaki yerini ilk inceleyen kişilerden biri olduğumu zannediyorum.

Kariyerimi bir mali hukukçu / vergi hukukçusu olarak sürdürmekteysem de mali hukuk ilgi duyduğum tek alan değil. Bilişimle de yakından ilgiliyim; 30 yılı aşkın süredir bilişimle içli dışlıyım. Bilişimin hem hukuk hem de teknoloji boyutuyla ileri düzeyde uğraşıyorum. Bilişim ve hukuku ile ilgili olarak da çeşitli kişi ve kurumlara zaman zaman katkı sağlıyorum.

Bu alanda son yıllarda daha çok ilgimi çeken ve meşgul olduğum konu kişisel verilerin korunması hukuku. 2010 yılından beri kişisel verilerin korunması konusunda lisansüstü düzeyde dersler vermekteyim.